Jesteś tutaj: Strona Główna»Szkolenia IAHD 
«powrót [do strony głównej]
Szkolenia w systemie IAHD

IAHD czyli International Association for Handicaped Divers jest organizacją “non profit” zajmującą się szkoleniem nurków niepełnosprawnych. IAHD zostało założone w 1993 roku przez Szweda Marice Perry’ego, notabene Course Director’a PADI. Dziś siedziba główna znajduje się w Holandii, rodzinnym kraju aktualnego prezydenta IAHD Klaas’a Brouwer’a. Program szkolenia, za który odpowiedzialny jest V-ce Prezydent – Fraser Bathgate, jeżdżący na wózku instruktor PADI i IAHD Pro-Trainer, zawiera następujące kursy dla osób niepełnosprawnych, osób towarzyszących niepełnosprawnym oraz kursy instruktorskie.

 

System szkolenia rekreacyjnego

Program poziomu rekreacyjnego oparty jest na wielopoziomowym certyfikowaniu nastawionym na indywidualną niezależność od partnera oraz zdolność do przyjścia partnerowi z pomocą w sytuacji awaryjnej. Pod tym kątem uprawnienia nurka OWD (Open Water Diver) nadawane są wraz z jednym z trzech poziomów certyfikacji:

Poziom I: nurek IAHD moze nurkowac z certyfikowanym nurkiem.

Poziom II: nurek IAHD musi nurkowac z dwoma pelnoletnimi certyfikowanymi nurkami, z ktorych jeden ukonczyl szkolenie IAHD Dive Partner.

Poziom III: nurek IAHD musi nurkowac z trzema pelnoletnimi certyfikowanymi nurkami, z ktorych przynajmiej jeden ukonczyl szkolenie IAHD Dive Partner albo IAHD Pro-Training.

Stopnie rekreacyjne IAHD :

CONFINED WATER DIVER – uprawnia do nurkowania w basenie, skierowany do osób które z powodu swojej niepełnosprawności nie są w stanie sprostać wymaganiom części na wodach otwartych kursu OWD.

OPEN WATER DIVER – ukończenie tego kursu uprawnia do nurkowania w wodach otwartych zgodnie z otrzymanym poziomem certyfikacji (poziomy I, II lub III). Kurs składa się z części teoretycznej, części basenowej oraz nurkowań w wodach otwartych i prowadzony jest zgodnie z programem organizacji, którą reprezentuje instruktor.

ADVANCED OPEN WATER DIVER – jest kursem rozwijającym umiejętności oraz dającym możliwość poznania 5 dziedzin nurkowych. Podczas kursu uczestniczy się w 2 nurkowaniach obowiązkowych: nawigacyjnym oraz głębokim, a także w 3 nurkowaniach do wyboru, którymi mogą być: nurkowanie nocne, wrakowe, w suchym skafandrze, z łodzi, w prądzie, wielopoziomowe i z komputerem, neutralna pływalność, poszukiwanie i wydobywanie.

W programie rekreacyjnym zawarto również uprawnienia i kursy dla osób towarzyszących:

SURFACE SUPPORT SPECIALIST (Specjalista pomocy na powierzchni) – przeznaczony dla osób nie nurkujących ale chcących pomóc w trakcie nurkowań osób niepełnosprawnych.

DIVE PARTNER (Podwodny asystent) – skierowany do certyfikowanych nurków i przygotowujący do nurkowania z osobami niepełnosprawnymi. Przystępując do tego kursu należy mieć 16 lat, Ukonczony kurs nurkowania w jednej z miedzynarodowo uznawanej federacji + przynajmiej 50 zalogowanych nurkowan, doswiadczenie w nurkowaniach nocnych i nawigacyjnych, jednoczesnie miec ukonczony kurs nurka ratownika (Rescue) jak i pierwszej pomocy.

 

System szkolenia profesjonalnego

PRO TRAINER – najwyższy stopień instruktorski, który daje prawo do prowadzenia wszystkich kursów, łącznie z instruktorskimi. Nadawany jest przez IAHD Staff Instructor’om regularnie uczestniczącym w kursach instruktorskich.

STAFF INSTRUCTOR – pozwala na prowadzenie wszystkich kursów prócz kursów na stopień instruktora, podczas których Staff Instruktor asystuje.

INSTRUCTOR – ma prawo szkolić osoby niepełnosprawne oraz osoby im towarzyszące. By otrzymać ten stopień należy ukończyć kurs IAHD Instruktor Training Course. By do niego przystąpić należy być aktywnym instruktorem jednej ze światowych organizacji nurkowych.

ASSISTANT INSTRUCTOR – uprawnia do asystowania podczas kursów z poziomu rekreacyjnego czyli kursów dla osób niepełnosprawnych i osób towarzyszących.

DIVEMASTER – pozwala towarzyszyć i służyć pomocą, podczas kursów oraz nurkowań z osobami niepełnosprawnymi.

 

 Odwiedź stonę domową IAHD: www.iahd.org
«powrót [do strony głównej]
 
 Masz pytania? Napisz do nas:
 
© 2002-2005 AQUATEK Bydgoszcz